۱۰ مورد از مهم‌ترین ترفندهای خانه‌داری که باید یاد بگیرید!

parallax background
1- خانه‌داری را تبدیل به تفریح کنید
بیشترین مشکلی که افراد خانه‌دار با مرتب نگه‌داشتن منزلشان دارند، حوصله سربر بودن و کسل‌کنندگی آن است. یکی از مواردی که حین آموزش نکات خانه‌داری و به عنوان یکی از ترفندهای خانه‌داری باید یاد بگیرید این است که همیشه برای جارو کشیدن، ظرف شستن یا مرتب کردن لباس‌ها به تمام حواستان نیاز ندارید.
سعی کنید هنگام خانه‌داری فعالیتی جانبی‌ برای خود در نظر بگیرید. گوش دادن به یک کتاب صوتی جذاب، پخش یک فیلم که نیازی به توجه کامل شما ندارد یا گوش دادن به موسیقی و پادکست‌های دلخواه می‌تواند از حجم کسل‌کنندگی خانه‌داری بکاهد. علاوه بر این، این کار ممکن است حتی شما را مشتاق‌تر از پیش کند تا دفعه بعد سریع‌تر به سراغ خانه‌داری بروید و در کنارش به سرگرمی خود برسید.
۲- از کاهِ کارهای کوچک، کوهی برای کارهای بزرگ نسازید
یکی از نکات خانه‌داری مداومت در انجام آن و یکی از مهم‌ترین ترفندهای خانه‌داری انجام دادن کارهای کوچک در همان لحظه است. ممکن است در اوقات بسیاری حوصله‌ مرتب کردن یک دست لباس، شستن دو بشقاب، پاک کردن یک لکه از روی مبل یا موارد پیش پا افتاده‌ی مشابه را نداشته باشید، در حالی که هرکدام کمتر از ۱۰ دقیقه از شما زمان می‌گیرند. نگه داشتن این کارهای کوچک و موکول کردن آن‌ها به آینده باعث می‌شود در روزهایی که به خانه‌داری اختصاص می‌دهید کارهای بسیاری داشته باشید. ی
کی از ترفندهای مهم خانگی این است که اجازه ندهید کارهای کوچک انباشه شده در روزهای عادی انرژی درونی شما را مصرف کنند و بر روحیاتتان اثر بگذارند.
۳- ترفندهای خانه‌داری و تهیه فهرست کار
مهم نیست که قرار است یک میز را مرتب کنید یا کل خانه را گردگیری کنید. خانه‌داری هم مانند تمام مشاغل دیگر نیاز به برنامه‌ریزی و تعیین هدف دارد. یکی از ترفندهای خانه‌داری این است که ابتدا تمام کارهایی که قرار است انجام دهید را بنویسید. این فهرست به شما کمک می‌کند تا در ابتدا هیچ مکانی از قلم نیافتد و کارتان را کامل انجام دهید.
همچنین این قابلیت را پیدا می‌کنید که کارهای خود را با اولویت‌های متفاوت مرتب کنید. به عنوان مثال می‌توانید طبق آموزش نکات خانه‌داری کارهای خانه را به ترتیب سنگین به سبک، یا فضای عمومی و شخصی انجام دهید و زودتر به نتیجه دلخواه خودتان برسید.
۴- خانه را از بالا به پایین تمیز کنید
فضا و موقعیت‌های زیادی در محیط زندگی وجود دارند که باید به طور مرتب گردگیری یا تمیز شوند. اما گاهی اوقات رعایت نکردن نکات خانه‌داری ممکن است باعث تلاش چند برابری شما شود. در یک روز عادی و در حالتی که هیچ بادی در خانه شما جریان نداشته باشد، گرد و غبار تمایل به نشست و فرود آمدن بر پایین‌ترین سطح خانه دارد.
اگر ابتدا خانه را جارو بکشید و سپس پنکه سقفی یا کابینت‌ها را تمیز کنید، می‌بینید که در نهایت کف خانه آنطور که باید تمیز نیست و مجددا غبار گرفته است. این نکته که از ترفند‌های مهم خانگی است در مورد سایر بخش‌های خانه هم صدق می‌کند. از کابینت‌های آشپزخانه گرفته تا کتابخانه، سعی کنید قسمت‌های بالایی را در ابتدا مرتب و تمیز کنید و سپس به مرور به قسمت‌های پایینی برسید.
۵- برای نظافت هر وسیله‌ای از ابزار مخصوص به آن استفاده کنید
لوازم گوناگونِ درون خانه هر کدام شیوه نگهداری و نظافت مخصوص به خود را دارند. طبق ترفندهای خانه‌داری انواع فلزها، سنگ‌ها، مواد صنعتی و بافتنی، هر کدام نیازمند مواد مخصوصی برای شستشو یا پاک کردن هستند. بهتر است از قبل مواد لازم را تهیه کنید تا در هنگام خانه‌داری و نظافت بتوانید از مناسب‌ترین شوینده برای پاکیزگی منزلتان استفاده کنید.
به طور کلی بهتر است تا حد امکان با استفاده از مواد طبیعی و بدون مواد شیمیایی نظافت خانه را انجام دهید. اما بهتر است این نکته را نیز از مجموعه نکات خانه‌داری در خاطر داشته باشید که هیچ‌گاه مواد شیمیایی مختلف را با یکدیگر ترکیب نکنید. ترکیب مواد شیمیایی گوناگون ممکن است باعث ایجاد ماده‌ای سمی شود و سلامتی شما را به خطر بیاندازد.
۶- ترفندهای خانه‌داری و خشک نگه داشتن خانه
شستن ظرف‌ها، لباس‌ها، سرویس‌های بهداشتی و شیرآلات به اندازه‌ی کافی کاری سخت و طاقت‌فرساست. اما یکی از ترفندهای مهم خانه‌داری این است که بلافاصله بعد از شستن هر کدام از آن‌ها نسبت به خشک کردنشان اقدام کنید.
ظرف‌ها با باقی ماندن آب لکه‌دار می‌شوند، لباس‌ها بوی نامطبوعی به خود می‌گیرند و سرویس‌های بهداشتی و شیرآلات عمرشان کوتاه می‌شود.
توصیه ما به شما به عنوان یکی از ترفندهای خانه‌داری این است که همیشه با استفاده از یک پارچه‌ی نرم بعد از تمیز کردن و شستن آن‌ها را خشک کنید. این امر علاوه بر زیبایی بیشتر، عمر طولانی‌تری نیز به وسایل منزل شما می‌دهد.
جمع‌بندی
مطمئنا امر خانه‌داری یک کار سخت و پر مشقت است که تنها با چند خط مطلب نمی‌توان از دشواری آن کاست. اما توجه به ترفندهای خانه‌داری و آموزش نکات خانه‌داری می‌تواند خانه‌ شما را به یک محل زیباتر و شاداب‌تر تبدیل کند. خانه‌ای با طراوت بیشتر می‌تواند بر روحیات شما و خانواده شما اثر مثبت زیادی بگذارد و باعث شود محیط زندگی‌تان آرامش بیشتری به شما هدیه دهد.
• خانه‌داری را با گوش دادن به موسیقی یا تماشای تلویزیون به کاری مفرح‌تر تبدیل کنید.
• کارهای کوچک و کوتاه را در همان لحظه انجام دهید و آن‌ها را تلنبار نکنید.
• نور کافی، جریان داشتن هوای خانه و استفاده از گیاهان آپارتمانی اثر زیادی بر طراوت خانه شما دارند.
• از نگه‌داری مواد فاسد شدنی درون کمدها و کابینت‌ها برای طولانی مدت پرهیز کنید.
فارسی